Czego pragną nasze dzieci? Czego im brakuje?

Na te pytania chce odpowiedzieć  każdy rodzic. Czy jego dziecko pragnie najnowszego telefonu, wspaniałych wakacji w resorcie nad morzem z All Inclusive za granicą, a może nowych markowych butów.  W dzisiejszych czasach większość rodziców zdoła zaspokoić potrzeby materialne swoich dzieci. A czy potrafimy zaspokoić ich potrzeby emocjonalne?

            W najnowszych badaniach Rzecznika Praw Dziecka zdecydowana większość badanych dzieci czuje się szczęśliwa w swoich domach rodzinnych. Uważają, że rodzice ich kochają, rozumieją i wspierają. Brak wspólnych chwil zaczyna im ciążyć w rodzinnych relacjach, ponieważ dzieci pragną więcej czasu spędzać z rodzicami.

            Jak możemy spełnić pragnienie dzieci do spędzania czasu razem?

Odpowiedź jest prosta – być razem.

Psychologowie mówią, że przedszkolakom jak i dzieciom w wieku szkolnym powinno się poświęcać minimum 30 minut dziennie. Wydaje nam się to bardzo mało, ale dla dziecka jest to wystarczający czas na podtrzymanie więzi emocjonalnej. W zabieganym świecie ciężko znaleźć półgodziny wolnego czasu. W stajemy o godzinie 6 rano, szykujemy siebie do pracy a dziecko do przedszkola (szkoły), po 8 godzinach pracy odbieramy dziecko robimy zakupy i jedziemy do domu. W domu też mamy dużo obowiązków: pranie, sprzątanie, gotowanie itp. 30 minut wydaje nam się mało ale przy natłoku obowiązków trudno jest  wygospodarować czas dla dziecka, taki który będzie najlepszej jakości. W końcu nie o ilość spędzonego czasu nam chodzi lecz o jego jakość.

Co zrobić żeby czas z dzieckiem był jak najlepszej jakości?

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiedni czas, gdy dziecko jest wypoczęte, najedzone i nie rozpraszają je bodźce zewnętrze takie jak: włączony telewizor.

Dajmy dziecku pokierować sobą, niech czuje się ważne i samo wybiera w co chce się bawić albo jak chce spędzić czas z rodzicem. Dobrym rozwiązaniem również jest wspólny spacer, gdzie jesteśmy blisko siebie i możemy spokojnie rozmawiać. Bądźmy biernymi słuchaczami, nie oceniajmy, akceptujmy dziecko takie jakie jest.

Gdy dziecko będzie czuło się akceptowane, wysłuchane i nie oceniane, będzie miało zaufanie do nas i czuło się przy nas bezpiecznie to możemy uznać, że czas który spędzamy razem jest jak najlepszej jakości. Świetnym pomysłem jest również systematyczne  organizowanie na przykład co dwa tygodnie wspólnego wyjścia do kina, aquaparku czy też na wspólne zajęcia dodatkowe.

Jednak pamiętajmy im więcej będziemy spędzać czasu z dzieckiem tym bardziej zaprocentuje to w przyszłości, dlatego gdy mamy urlop spędzajmy je razem w miejscach lub hotelach przyjaznym dzieciom i rodzinom.