Pomysły jak spędzić weekend w Polsce

Polska jest piękna. Jak dla mnie cały czas nieodgadniona. Jest tyle pięknych miejsc , o których nawet nie mamy pojęcia.  Większość z nas lubi wypoczywać z za granicą, gdzie mamy gwarantowaną piękną pogodę, możemy poleżeć na leżaczku i upajać się kąpielami słonecznymi. Jednakże , na krótkie pobyty, wyjazdy naprawdę warto jest zacząć zwiedzać nasz piękny kraj.

„ Cudze chwalicie,  a swego  nie znacie”  często to powiedzenie odzwierciedla naszą znajomość zakątków ziemi ojczystej. Sama jak  oglądam relacje różnych ludzi dziwię się, że mamy tak zjawiskowe  miejsca na mapie naszego kraju. Pomimo różnych wyjazdów od najmłodszych lat i moich powiedzmy 30-stu lat  tak naprawdę mało widziałam i poznałam rejony Polski.  W naszych zakamarkach mieści się piękna historia, kultura i zwyczaje. Głodna wiedzy i ciekawości  postanowiłam, że raz do roku będziemy z rodziną jeździć i zwiedzać różne zakamarki naszej ojczyzny.

Zawsze przed planowaniem wyjazdu określamy cel naszego wyjazdu:

– zwiedzanie, poznawanie historii danego regionu,

–  cisza, relaks i pełen reset na odludziu,

– zdobywanie gór lub pagórków,

– spacery nad morzem, budowanie zamków , bryza morska i pyszna rybka w smażalni,

– romantyczny pobyt  we dwoje w hotelu spa nad morzem,

– wakacje z animacjami dla dzieci, Aquaparkiem,  

– wycieczka po najważniejszych i najpiękniejszy miastach w Polsce,

– wycieczki z przewodnikiem, lub zwiedzanie na własną „rękę”,

– pobyty pod namiotem czy w 4 gwiazdkowym resorcie,

Jako rodzic chcę dziecku pokazać różne formy podróżowania.  Od wyprawy za jeden uśmiech po weekend all inclusive. Każde wrażenia i doświadczenia z pobytu są równie ważne i rozwijające dla dzieci, rodziców oraz dla całej rodziny.

Fajnie jak nasz bąbelek pozna uroki biwakowania. Z początku może być to mała szkoła przetrwania bez komputera, telewizji z ulubionymi bajkami i masą zabawek, które zostały w domu. Zapewniam jednak, że obcowanie z naturą również przynosi frajdę naszym pociechom.  Na bogato tez jest fajnie, spędzenie kilka dni w ekskluzywnym hotelu nad morzem , spa, basen, animacje, all inclusive. Dziecko też uczy się obycia w świecie, zachowania z miejscach publicznych, poznaje różnych ludzi.

Podróże nastawione na poznawanie historii naszych przodków też mogą być świetną formą spędzenia wakacji.  Osobiście lubię wiedzieć jak najwięcej o miejscu , w którym wypoczywam. Jak jest możliwość wybieramy opcję zwiedzania z lokalnym przewodnikiem, który zawsze ma w zanadrzu  ciekawe historie, legendy o mieszkańcach i ich przygodach. Podpowie, gdzie warto zasmakować pysznej regionalnej kuchni, a czego lepiej unikać.

Podróżując z dzieckiem musimy liczyć się, że nasze plany mogą drastycznie ulec zmianie. Powinniśmy zawsze mieć plan awaryjny, aby wszyscy byli zadowoleni. Wspólny wyjazd  ma  służyć wszystkim, zacieśnieniu  więzów rodzinnych,  wspólnej zabawie, pokonywania trudności i radości np. ze zdobytego szczytu, czy pierwszego zjazdu ze zjeżdżalni w Aquaparku.

Polska jest naprawdę wyjątkowa i pełna niezwykłych niespodzianek. Warto jest zagłębić się i znaleźć własne miejsca na mapie warte odwiedzenia. Często słyszymy opinie , ze za zagranicą jest taniej. Warto jednak pamiętać „ wszędzie dobrze ale w domu najlepiej”. Starajmy się zobaczyć i poznać nasz kraj, miejsce naszego pochodzenia i urodzenia. Jest wiele zakątków nieodkrytych, które czekają na nas. Myślę, że wiele nas możemy jeszcze zaskoczyć…