Jak zająć dziecko, by odeszło od telefonu?

Obecnie postęp technologiczny to kompletna strata czasu. Komputery, tablety, konsole i telefony są tym, co dzieci i młodzież wybierają zamiast grać w piłkę, oznaczać, ukrywać się i spotykać z przyjaciółmi. Dzieci rzadziej pojawiają się na placach zabaw, na animacjach podczas wakacji nad morzem w parkach czy na boiskach sportowych. Jednak rodzice i opiekunowie młodych ludzi mogą śmiało wziąć odpowiedzialność za taką sytuację. Zamiast organizować dla swoich dzieci zajęcia odwracające ich od urządzeń elektronicznych, coraz częściej dostarczają im więcej. Najczęściej używanym sprzętem jest prawdopodobnie telefon komórkowy. Zawsze mamy go  przy sobie, dlatego w niemal każdej sytuacji możemy zapewnić spokój, podając go dziecku. To jedna z najgorszych opcji, więc staraj się tego nie robić.

 Zabranie dzieci na spacer, nawet na krótki czas, jest zawsze lepsze niż wytężanie oczu przed ekranem laptopa. My dorośli będziemy również potrzebować ćwiczeń i tlenu do naszych ciał.

Gra planszowa doskonale zastąpi ekrany, które otaczają nas ze wszystkich stron. Ich różnorodność pozwala teraz każdemu znaleźć swoje konto. Gry planszowe mają wiele do powiedzenia, tworzą dobre chwile, pomagają wzmocnić więź między nami a naszymi dziećmi. Są świetne dla mózgu, ponieważ wymagają intensywnej koncentracji i skupienia, a w przeciwieństwie do smartfonów pomagają się zrelaksować i wyciszyć.

 Zamiast dawać im telefony, pozwólmy dzieciom zająć się podręcznikami i lekcjami plastyki. Formowanie z plasteliny, przygotowanie masy solnej w domu, malowanie farbą czy zdobienie pozwoli im rozwinąć ekspresję, wyobraźnię i estetykę. Zajęcia artystyczne są ważną formą harmonijnego kształtowania osobowości dzieci bez technologii. A może wspólny rodzinny wypad do Aquaparku ?

 Najnowsza technologia szybko wspiera prawie każdy aspekt naszego życia. Łatwo się od niej zgubić i uzależnić, więc zróbmy wszystko, aby nasze dzieci i wnuki trzymały się od niej z daleka. Naucz je, jak kreatywnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi i jak najdłużej trzymać ich z dala od urządzeń elektronicznych.