Jak wygląda higiena układu krążenia?

Higiena to nauka badająca wpływ środowiska zewnętrznego na zdrowie człowieka i dbająca w jak największym stopniu o jego utrzymanie. Higiena osobista i jej zasady są niezbędne do właściwej pielęgnacji i utrzymania zdrowia. Na zdrowie człowieka wpływa higiena fizyczna, aktywny tryb życia i odpowiedni odpoczynek. Najwięcej ofiar śmiertelnych w naszym kraju to choroby układu krążenia. Układ krążenia to zamknięty układ naczyniowy, w którym krew jest pompowana dzięki ciężkiej pracy serca znajdującego się w centrum naszego ciała. Chorobę z tym związaną można wyczuć w każdej części ciała. Według badań najczęstszą opcją leczenia chorób układu krążenia jest rehabilitacja nad morzem.

DIAGNOSTYKA

Morfologia krwi:

 • liczba czerwonych krwinek,

 • liczba i rodzaj białych krwinek,

 • ilość hemoglobiny w krwinkach czerwonych,

• OB

Test pracy serca

• ciśnienie krwi

• EKG

DIETA  – Powinna być urozmaicona, z dużą ilością pokarmów bogatych w WNKT omega-3 i omega-6. Kwasy tłuszczowe znajdują się w olejach roślinnych i rybnych. – Powinieneś także jeść dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców. – Ważne jest, aby ograniczyć spożycie produktów wysoko przetworzonych, tzw. żywności przemysłowej: mieszanek zup, frytek, ciast, pizzy, burgerów i słodyczy. Zawierają sztuczne izomery kwasów tłuszczowych trans, które blokują enzymy metabolizujące cholesterol. W pewnych momentach obserwowanie diety może być trudne, na przykład podczas wakacji nad morzem. Jednak ciało mocno wynagrodzi cię zdrowiem konia. Dowiedz się, czy Twój hotel może przygotować dla Ciebie posiłki, czy też ma opcję all inclusive, w której możesz wybrać, co chcesz zjeść. Niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała oraz dostarczanie w pożywieniu odpowiedniej ilości witamin A, B12, B6, kwasu foliowego, żelaza i miedzi.

SPORT – Aktywność fizyczna jest niezbędna w leczeniu otyłości, nadciśnienia, miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Jeśli chodzi o osoby które nie sa w stanie ćwiczyć trzeba przemyśleć wyjazd na turnus rehabilitacyjny nad morzem. Codzienne ćwiczenia korzystnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego. Najlepiej ćwiczyć regularnie, o wyznaczonych porach, przy muzyce przez pół godziny. Ważne jest, aby cieszyć się aktywnością fizyczną. Może to być taniec, spacery, nordic walking, aerobik w aquaparku, sporty zespołowe, fitness czy bieganie. Ćwiczenia wytrzymałościowe mają pozytywny wpływ na układ oddechowy i pracę serca. Celem tych ćwiczeń jest zwiększenie cardio. Badanie fizykalne i test wysiłkowy należy przeprowadzić przed intensywną aktywnością fizyczną. Spacery, jazda na rowerze, spacery, jogging, pływanie, siatkówka, a nawet lekkie ogrodnictwo to sporty wytrzymałościowe. Zwiększają pojemność płuc i przepływ krwi bogatej w tlen przez mózg i serce.

UZALEŹNIENIA –   Alkohol Intensywne picie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, ciśnienia krwi i udaru krwotocznego. Może również powodować arytmie serca. Przewlekłe spożywanie alkoholu może prowadzić do niewydolności serca o Palenie i inne używki Nikotyna zwiększa ciśnienie krwi, przyspiesza bicie serca i upośledza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Mniej składników odżywczych i tlenu dociera do serca, co może prowadzić do zawału serca i martwicy mięśni. Smoły, fenole, cyjanowodór, arsen i dwutlenek węgla w dymie tytoniowym mogą powodować chorobę niedokrwienną serca i nadciśnienie. Dlatego niewydolność serca może być trwała i trudna do leczenia. Palacze mogą również cierpieć na miażdżycę i zespoły sercowo-naczyniowe. Bierni palacze mogą również cierpieć na choroby serca.